Қазақстан тарихы 9-сынып ҚМЖ қысқа мерзімдік жоспар
Қазақстан тарихы 9-сынып
« »————————-ж.
Тақырыбы | ХХ ғ.басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістер |
Сілтеме | Жоспар |
Мақсаты | 1.Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістердің мәнін түсіндіру; 2.Оқушылар берілген тапсырмалар арқылы тарихи оқиғалардың себеп- салдарын табуға қалыптастыру |
Күтілетін нәтиже |
1.ХХ ғ. Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістердің мәнін түсінеді;
2.Әр түрлі тапсырмалар негізінде оқиғалардың себеп-салдарын табады. |
Түйінді идея | Қоғамдық-саяси үдерістердің мәнін білу |
Оқушының іс-әрекеттері |
Берілген тақырып бойынша жұптық,топтық жұмыстар жасайды;
Өзара ізденіс жұмыстарымен айналысады. |
Сабақтың типі | Жаңа білімді меңгерту сабағы |
Әдісі | Түсіндірмелі, жұппен,топпен жұмыс |
Көрнекілігі | Интерактивті тақта,үлестірмелі материалдар,Қазақстан картасы,хронологиялық кесте |
Сабақтың барысы |
І Ұйымдастыру кезеңі ІІ Кіріспе ІІІ Жаңа сабақты талқылау ІV Рефлексия |
І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды үш топқа бөлу (3 мин)
ІІ Кіріспе. (7 мин) ХХ ғ. басындағы Қазақстанның әкімшілік-аумақтық бөлінісін картадан табу:
Түркістан генерал-губернаторлығы Дала генерал-губернаторлығы
Жетісу мен Сырдария облыстары Ақмола,Семей,Торғай, Орал облыстары
ІІІ Жаңа сабақ
Тұсаукесер (8мин)
|
|
|
Ресей империясының отарлау саясатының күшеюі
1.Топпен жұмыс. Постер қорғау. (10 мин)
1-топ
Қазақстандағы қоныстандыру саясатының зардаптары
2-топ
Ұлттық сана-сезімді оятудағы қазақ басылымдарының рөлі
3-топ
Қазақ зиялыларының ұлттық идеялары
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» бойынша бағалау
2.Жұптық жұмыс .Тарихи сынақхат жазу (10 мин)
Қазақ зиялыларының қызметі
Өзара жұптық бағалау
Рефлексия ( 7мин) Бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөлісу
ІҮ Үйге тапсырма: § 1 оқу
Қазақстан тарихы 9-сынып
« »————————-
Тақырыбы | 1916 ж. ұлт-азаттық көтеріліс |
Сілтеме | Жоспар |
Мақсаты |
1.Оқушылардың 1916 ж. ұлт-азаттық көтеріліс туралы білімдерін қосымша ізденіс жұмыстары арқылы жүйелеп бекіту;
2.ХХ ғ. басындағы отаршылдыққа қарсы күрестің барысына талдау жасап, ой-өрістерін дамыту; |
Күтілетін нәтиже |
1. Қосымша ізденіс жұмыстары арқылы тақырыпты жүйелі түрде меңгереді;
2. Оқиғалардың тарих себептеріне терең талдау жасай алады. |
Түйінді идея | Ұлт-азаттық қозғалыстың негізгі себептерін түсіну. |
Оқушының іс-әрекеттері | Шығармашылық және өзара ізденіс жұмыстарын жасайды. |
Сабақтың типі | Жаңа білімді меңгерту сабағы |
Әдісі | Түсіндірмелі, өзіндік ,топпен жұмыс,Венн диаграммасы |
Көрнекілігі | Интерактивті тақта,үлестірмелі материалдар,Қазақстан картасы,хронологиялық кесте |
Сабақтың барысы |
І Ұйымдастыру кезеңі ІІ Жаңа сабақ ІІІ Жаңа сабақты талқылау ІV Қорытынды |
І Ұйымдастыру кезеңі . Оқушыларды топқа бөлу.(3 мин)
1-тапсырма (12 мин)
І топ
1916ж. ұлт-азаттық көтерілістің алғышарттары,басталу себебі.
2-топ
Жазалушы жасақтардың іс-қимылы.
3-топ
Ұлт-азаттық қозғалыстың жетекшілері.
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» бойынша бағалау
2- тапсырма (10 мин) «Шығармашылық тапсырма»
1-топ Торғайдағы көтеріліс ерекшеліктері
2-топ Жетісудағы көтеріліс ерекшеліктері
3-топ Либерал-демократтардың көтеріліске көзқарасы
3- тапсырма (10 мин)
1-топ Көтерілістің жеңілу себептері.
2-топ Салдары
3-топ Тарихи маңызы
Критерий бойынша бағалау
Қорытындылау. (10 мин)
Венн диаграммасы
Қазақ зиялылары қөзқарастарының ерекшеліктері
Либерал-демократиялық Революцияшыл-демократиялық
Үйге тапсырма: §2 оқу