Қазақстан тарихы 11-сынып. Күнделік сабақ жоспарлары
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1. ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы Жоңғар шапқыншылығына қарсы
азаттық күресі
Сабақтың мақсаты:
- Жоңғар мемлекетінің құрылуынан бастап олардың жүргізген басқыншылық саясаты, қазақ жеріне басып кірудегі мақсаты, «Ақтабан шұбырынды, алқакөл сұлама», «Ақырақай шайқасының» тарихын толығымен баяндау.
- Алған білімдерін тереңдетіп, белсенділігін арттыру.
- Отансүйгіш, елін, жерін сүйетін білімді азамат тәрбиелеу.»
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- «Жоңғар», «Қалмақ» сөздері айтылғанда ойымызға не оралады?
- Олар туралы не білеміз?
- «Елім-ай» әнінің тарихын білеміз бе?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Жоңғарлардың шапқыншылыққа дайындығы
- Жоңғар хандығының құрылуы және оның басқыншылық саясаты
- Жоңғарлардың қазақ жеріне басып кіруі. Орбұлақ шайқасы.
- Қарақұмдағы құрылтай
- «Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама».
- Жоңғар шапқыншылығына қарсы Отан соғысы, оған бүкіл халықтың бірігуі
- 1727 жылғы Бұланты бойындағы шайқас
- Аңырақай шайқасы
Сабақты бекіту:
- 7-8 және 10 сыныптарда жоңғар шапқыншылығы туралы оқығандарыңды естеріңе түсіріңдер.
- Қазақ және Жоңғар хандықтары қарым-қатынасының шиеленісуіне не себеп болды?
- Орбұлақ шайқасындағы қазақтар жеңісінің маңызы туралы әңгімеле
- Қарақұмда өткен құрылтайда қандай мәселе шешілді?
- Ордабасындағы жиынның тарихи маңызы неде?
- Жоңғар шапқыншылығын жеңіспен аяқтаудағы Абылайдың рөлі қандай?
Бағалау: Өзін-өзі
Үйге тапсырма: §1
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §2. Жоңғар шапқыншылығына қарсы күрестің көшбастаушылары
Сабақтың мақсаты: Жоңғар шапқыншылыққа қарсы күрестің көшбастаушылары: хандар, билер, батырлар, олардың өмірі мен ерлігі туралы айта отырып, патриотизмге, шыдамдылыққа аралас тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Қазақ және Жоңғар хандықтары қарым-қатынасының шиеленісуіне не себеп болды?
- Орбұлақ шайқасындағы қазақтар жеңісінің маңызы туралы әңгімеле
- Ордабасындағы жиынның тарихи маңызы неде?
- Жоңғар шапқыншылығын жеңіспен аяқтаудағы Абылайдың рөлі қандай?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Хандар
- Тәуке хан (1680-1715/18 жж.).
- Әбілқайыр хан (1693-1748 жж.)
- Абылай хан (1711-1781 жж.)
- Батырлар
- Қанжығалы Бөгембай Ақшаұлы (1680-1778 жж.)
- Қаракерей Қабанбай Қожағұлұлы (1691-1769 жж.)
- Наурызбай Құтпанбетұлы (1706-1781 жж.)
- Билер
- Төле би Әлібекұлы (1663-1756 жж.)
- Қазыбек би Келдібекұлы (1665-1765 жж.)
- Әйтеке би Бәйбекұлы (1682-1766 жж.)
Сабақты бекіту:
- Тәукенің хан ретінде қандай ерекше қызметін, ал адам ретінде қандай жақсы қасиеттерін танып білдіңдер?
- Әбілхайыр хан қазақ тарихында қандай қызметімен белгілі? Оның Кіші жүзді Ресей империясына өз еркімен қос жөніндегі әрекетін ексе түсіріп, баға беріңдер.
- Абылай ханның жастық шағындағы және азамат болғаннан кейінгі жеке басының қандай қасиеттері ұнады?
- Абылай батыр, қолбасшы, мемлекет, қоғам қайраткері, мәмілегер екенін нақты мысалдармен дәлелдеңдер.
- Тарихта Қабанбай мен Бөгенбайдың батырлығы ерекше аталады, осыны дәлелдейтін нақты мысалдар келтіріңдер.
- Билер қазақ қоғамында қандай қызмет атқарған? Олардың шешендігіне, мәмілегерлігіне мысалдар келтіріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §2.
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Қазақтардың Ресей империясының үстемдігіне қарсы ұлт-азаттық
қозғалысы (ХҮІІІ-ХХ ғғ.)
Сабақтың мақсаты:
- Ұлт-азаттық қозғалыстың ерекшеліктері мен кезеңдеріне тоқтала отырып, отансүйгіш, білгір азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Лекция
Әдісі: Баяндау, Венн диаграммасы
Көрнекілік: суреттер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Әбілхайыр хан қазақ тарихында қандай қызметімен белгілі? Оның Кіші жүзді Ресей империясына өз еркімен қос жөніндегі әрекетін ексе түсіріп, баға беріңдер.
- Абылай ханның жастық шағындағы және азамат болғаннан кейінгі жеке басының қандай қасиеттері ұнады?
- Абылай батыр, қолбасшы, мемлекет, қоғам қайраткері, мәмілегер екенін нақты мысалдармен дәлелдеңдер.
- Билер қазақ қоғамында қандай қызмет атқарған? Олардың шешендігіне, мәмілегерлігіне мысалдар келтіріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
- Ұлт-азаттық қозғалыстың негізгі ерекшеліктері
- Ұлт азаттық қозғалыстың кезеңдері
- кезең. Ешім, Абылай, Дәулеткерей.
- кезең. Қазақ елінің оңтүстігі-Жетісу, сыр бойы жоңғарларға, Қоқан, Хиуа хандықтарына тәуелді болды.
- кезең. Әбілхайыр ханның Кіші жүздің бір бөлігімен Ресей қоластына өтуінен басталады.
- кезең. Сырым Датұлы, Исатай Тайманұлы.
- кезең. Кенесары хан
- кезең. 1916-17 көтерілістер
- кезең. Ақпан төңкерісі, ұжымдастыру саясаты
Сабақты бекіту:
- ХҮІІІ-ХХ ғасырларда Қазақстанда отаршылдыққа қарсы болған ұлт-азаттық қозғалыстарды атап, қамтыған аймағын картадан көрсетіңдер
- ХҮІІІ-ХХ ғасырлардағы ұлт-азаттық қозғалыстарды бір-бірімен салыстыпы, олардың ұқсас жақтары мен айырмашылықтарын көрсетіңдер.
- Академик М.Қозыбев ұлт-азаттық қозғалыстарды қандай кезеңдерге бөледі? Ол кезеңдердің бір-бірінен өзгешеліктері бар ма, болса атап көрсетіңдер.
- Қазақстанда ұлт-азаттық қозғалыстар мен көтерілістердің патша өкіметі тұсында да, Кеңес өкіметі кезінде де бола беруі неліктен?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3. Осы тақырыпта «эссе» жазу