Қазақстан тарихы 8 сынып ҚМЖ қысқа мерзім жоспарлары
Қазақстан
Тарихы |
Күні: | Сынып -8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан аумағындағы казак әскерлері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
? Еңбекқорлыққа, шыдамдылыққа, білімді жетілдіре беруге тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ. әдіс-тәсілдері: | Диалог, жұптық, топтық жұмыс, АКТ, СТО технологиясы, сұрақ-жауап, | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: |
· Ой толығады;
· өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі · әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады; · сұхбат арқылы кері байланысты үйренеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма: |
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы. 1. Қызығушылығын ояту 2. Мағынаны тану 3. Ой толғаныс. III.Үйге тапсырма беру. v §20, Қосымша материалдар бойынша шығармашылық тапсырма дайындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Қызығушылығын ояту:
v Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі |
v Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
v Үй тапсырмасын сұрайды.
v Проблемалық сұрақтар қояды. |
v Үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді.
Қазақ халқында исламға дейін қандай наным сенімдердің элементтері сақталған? Ислам діні туралы не білесіңдер? Ғылымның, жаңа технологиялардың дамыған заманында адамдардың дінге сенуін қалай түсіндіресіңбер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Мағынаны тану:
v Ой-қозғау: v Қазақстандағы казак әскерлері туралы оқуға бағыт беріледі. v Шығармашылық топтық тапсырма береді. v Оқушылардың деректермен жұмыс істеуін дамыту және логикалық ойлау жүйесін жетілдіру мақсатында, Қазақстан тарихы хрестоматиясындағы құжаттарға сүйене отырып, тапсырма беріледі. |
1. Түртіп алу әдісі бойынша саралап оқиды. v Тақырыптың мазмұнын аша отырып, кесте толтыру,
1-топқа тапсырама: Мәтінді оқып шығып, Сібір казак әскерлерінеерекше әскери бөлім ретінде жалпы сипаттама беріңдер. Олардың үкіметке толық тәуелді екендігіне мысал келтіріңдер. 2-топқа тапсырма: Мәтінді оқып шығып, сұрақтарға жауап беріңдер:
3-топқа тапсырама: Құжаттармен жұмыс. Оқулықтың 215-бетінде берілген құжат. Омбы облыстық мемлекеттік мұрағаты. 8-к, 66-іс, 117-118-парақтар. Осы құжаттардан төмендегідей деректерді дәлелдейтін фактілерді табыңдар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
v Оқушылар білімін бекіту
Ашық сұрақтар Тақырып бойынша түйін шығарту. |
— Сендер қалай ойлайсыңдар, қазсқатнда казак әскерлерін құру қажетті шара ма еді?
— Олар қазақ халқының тәуелсіздік үшін күресіне көмектесті ме? — Казак әскерлерін құруға қазақ халқы қалай қарады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті:« | Дэвид айтты | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой толғаныс: | v Оқушылар стикерге өз жазғандарын оқиды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау: | · Топтық формативті бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қысқа мерзімді жоспар 8 сынып
Апта | 23 сабақ | |
Сабақ тақырыбы: | Қазақтардың Ортаазиялық хандықтар мен патша үкіметіне қарсы көтерілістері | |
Жалпы мақсат: | Сыр өңірі қазақтарының Орта Азия мемлекеттеріне және патша үкіметіне қарсы күреске шығуы,Жанқожа Нұрмұхамедұлының Хиуа мен Қоқанға және патша үкіметіне қарсы күреске шығу себептерін білу, білімдерін нақтылау. | |
Сілтеме: |
1.Оқыту әдістемелік нұсқау.
2.Электронды оқулық 8 сынып. 3.8 сынып оқулығы. |
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері | Сыр өңірі қазақтарының Орта Азия мемлекеттеріне жәнепатша үкіметіне қарсы күреске шығуы,Жанқожа Нұрмұхамедұлының Хиуа мен Қоқанға және патша үкіметіне қарсы күреске шығу себептерін ұғынады,талдай біледі,теориялық білімді меңгереді. | |
Негізгі идеялар: | Сыр өңірі қазақтарының Орта Азия мемлекеттеріне жәнепатша үкіметіне қарсы күреске шығуы,Жанқожа Нұрмұхамедұлының Хиуа мен Қоқанға және патша үкіметіне қарсы күреске шығу себептері туралы негізгі түсінік. | |
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Презентация.
Интербелсенді тапсырмалар. |
|
Оқыту әдістері: |
Кластер
Түсіндіру Проблемалық |
|
Дерек көздері:
|
Оқулықтағы тақырыпқа сай берілген материалдар
Ғаламтор мәліметтері Оқушы анықтамалығы |
|
Тапсырмалар: | Кесте сызу, сұрақтарға жауап беру, постер қорғау. | |
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс әрекеті | ||
Тапсырма | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс –әрекеті |
І.Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу( мин) | Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу | Өзіне ұнаған түстерді таңдайды,өз көңіл күйлерін таңдаған түстері арқылы білдіреді. |
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау( мин) | Үй тапсырмасы бойынша білімдерін тексеру.Бақылау диктант. | Дәптерге тапсырманы орындау.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қою. |
ІІІ. Жаңа тақырып( мин) |
Тақырыпқа кіріспе.Жұмбақ жасыру.
Проблемалық сұрақтар.Әр топқа. Постер қорғау. |
Жұмбақтың шешуін табу.
Топпен жұмыс. Топ басшысының постер қорғауы. |
ІV. Қорытындылау( мин) | Кері байланыс ББМ кестесі | Кесте толтыру |
V.Үй тапсырмасын беру(мин) | Мәтінмен жұмыс. | Үй тапсырмасын орындау |
VІ. Бағалау(мин) | Формативті бағалау. | Критерия арқылы топ басшысының бағалауы. |
VІІ. Рефлексия(мин) | Сабақтан алған әсерлерін білу үшін стикер тарату. | Алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерге жазу |
Қысқа мерзімді жоспар 10 сынып
Апта | 09. 01. 2015ж | 31 сабақ |
Сабақ тақырыбы: | Қазақ халқының антропологиялық бет-бейнесінің қалыптасу кезеңдері | |
Жалпы мақсат: | Қазақ халқының антропологиялық бет-бейнесінің қалыптасу кезеңдерін білу, білімдерін нақтылау. | |
Сілтеме: |
1.Оқыту әдістемелік нұсқау.
2.10 сынып оқулығы. |
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері | Қазақ халқының антропологиялық бет-бейнесінің қалыптасу кезеңдерін ұғынады,салыстырады, талдай біледі,теориялық білімді игереді | |
Негізгі идеялар: |
Қазақ халқының антропологиялық бет-бейнесінің қалыптасу кезеңдері туралы негізгі түсінік.
|
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Презентация.
Интербелсенді тапсырмалар. |
|
Оқыту әдістері: |
Кластер
Түсіндіру Диалог Проблемалық |
|
Дерек көздері:
|
Оқулықтағы тақырыпқа сай берілген материалдар
Ғаламтор мәліметтері Оқушы анықтамалығы |
|
Тапсырмалар: | Кесте сызу, сұрақтарға жауап беру, постер қорғау,диалог құру. | |
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс әрекеті | ||
Тапсырма | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс –әрекеті |
І.Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу( мин) | Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу | Өзіне ұнаған түстерді таңдайды,өз көңіл күйлерін таңдаған түстері арқылы білдіреді. |
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау( мин) | Үй тапсырмасы бойынша білімдерін тексеру. | Дәптерге тапсырманы орындау.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қою. |
ІІІ. Жаңа тақырып( мин) |
Тақырыпқа кіріспе. «Адасқан әріптер»
Проблемалық сұрақтар.Әр топқа. Постер қорғау. |
«Адасқан әріптер» табу арқылы тақырыпты ашады.
Топпен жұмыс. Топ басшысының постер қорғауы. |
ІV. Қорытындылау( мин) | Кері байланыс ББМ кестесі | Кесте толтыру |
V.Үй тапсырмасын беру(мин) | Мәтінмен жұмыс.Эссе жазу. | Үй тапсырмасын орындау |
VІ. Бағалау(мин) | Формативті бағалау. | Критерия арқылы топ басшысының бағалауы. |
VІІ. Рефлексия(мин) | Сабақтан алған әсерлерін білу үшін стикер тарату. | Алған әсерлерімен ұсыныстарынстикерге жазу |