Қазақ тілі 3 класс ҚМЖ орыс сыныптарына 2017-2018 жылға
Күні
Сынып 3
Сабақтың тақырыбы: Отбасы мүшелері
Сілтеме: Оқыту орыс тілінде жүргізілетін жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған қосымша дидактикалық оқу құралы
Мақсаты:Тақырып б/ша сөздік қорларын толықтыру, оқылым,тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, тілдесім әрекетіне жетелеу.
Күтілетін нәтиже: Қазақстанның табиғаты туралы білімдерін толықтырады; 2.Оқушылар өзара диалогтік қарым-қатынасқа түседі; 3.Ынтымақтастық орнап, өзгені де өзін де бағалай алады. Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы Қолданатын әдістер: ЖИГСО, СТОү, диалогтік оқыту, АКТ, ОүБОБ, ТжДО, ОЖЕСО
Керекті құрал – жабдықтар: Интербелсенді тақта, плакат, үлестрмелі материалдар, электронды мультимедиялық кешен, бағалау парағы
Ойлау деңгейі (Блум таксономиясы) | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | Қолданылатын модуль | |||||||||||||||
2мин |
1. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен.
2. Топқа бөледі: Журналдағы тізімді оқиды
|
1. Шеңбер құрып, әр адаммен әртүрлі амандасады 2. Журналдағы тізім бойынша топқа бөлінеді |
Шаттық шеңбері, Оқушылардың тізімі
|
ЖИГСО, ОЖЕСО
|
||||||||||||||||
Білу
Түсіну |
3 мин
4мин |
3. «Тақырыптық түйінді сөздер»
Слайд арқылы тақырыпқа қатысты сөздерді еске түсіру
Негізгі сөздер:Табиғат, теңіз, астана, көлдер, ауыл, тау, қала, өзен , Отаным – сөйлем құрастыр
4. Слайд ұсынады, сұрақтар қояды:
|
3. Тақырыпқа қатысты сөздерді теріп жазады, сөздер банкісінен керекті сөздерді негізгі сөздерге ауыстырады
4. Әр топ 3 сөйлемнен құрастырады |
Интерактивті тақта, слайд
Қазақстаның жері, қалалары, табиғаты бейнеленген суреттер |
СТОү , АКТ, ОүБОБ (бір -бірін бағалау)
СТОү, ОмОЖТ (диалогтік оқыту), ОүБОБ Шапалақ соғу АКТ |
|||||||||||||||
Қолдану |
5мин
6 мин
|
5. Сөздікпен таныстырады: (қ, і дыбыстарына тоқталу)
7. Деңгейлік тапсырма: І деңгей: Сөз тіркестер; ІІ д. Сөйлем құраст. ІІІ д: Сурет бойынша сөйлем құрастыру. 8. Мәтінмен жұмыс : «Көршіңмен сөйлес» стр. Ертіс Қазақстанның ірі өзені – Ертіс. Ол Алтай тауынан басталады. Өзен Павлодар облысын екіге бөледі. Өзен алқабы өте бай. Ертіс балыққа бай. Павлодар өлкесінде барлығы бар: жазық дала, аққайың, тоғайлар, қарағай орман, таулар. Дала жазықтары облысымыздың көп жерін алып отыр.
|
5. Слайд бойынша мұғалімнің сұрағына жауап беріп, тақырыпқа шығады: Ертіс өзені. Қазақстандағы ең үлкен өзен. Ертісте «Ертіс-Қарағанды» каналы бар.
6. Мұғалімнің соңынан жаңа сөздерді қайталайды: 8. Мәтінмен жұмыс: А) Мәтінді түсініп оқиды; Ә) Сұрақ- жауап арқылы сұхбаттасады Ертіс қандай өзен? Ол қайдан басталады? Өзен алқабы қандай? Павлодар өлкесінің табиғаты қандай? |
Ертіс өзені слайд
Жаңа сөздер, Суреттер
Бағалау парағы |
СТОү, АКТ,
ОЖЕСО ОмОЖТ ОүБОБ (бір бірін
|
|||||||||||||||
Талдау | 8 мин |
9. «Сөйлемді толықтыру» стр.
Қазақстанның ең ірі өзені — ….. . …. қаласы Ертіс өзенінің жағасында орналасқан. 10. «Ойландыру» стр. Дұрыс сөйлем құрастыр
|
10. Сөйлемдерді толықтырып жазады:
Қазақстанның ең ірі өзені — Ертіс . Павлодарқаласы Ертіс өзенінің жағасында орналасқан. 1. Тұрамын, облысында, мен, Павлодар. 2. Мен, көремін, жақсы, туған, жерді. 3. Басталады, Алтай тауынан, Ертіс.
|
Жауап парағы, бағдаршамның түстер
Дәптер
|
Диалогтік оқыту, СТОү,
ОүБОБ (бағдаршам әдісі) |
|||||||||||||||
Сергіту сәті: | 2мин |
«Кім, нені жақсы көреді?» жаттығуы. Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады. Мысалы: Кім балмұздақты жақсы көреді, сол орнынан тұрсын…Кім өзін батырмын деп есептейді?… Кім Ертіс суына шомылды?
|
Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады. | ОЖЕСО | ||||||||||||||||
Жинақтау | 5 мин |
Өзіңізді тексеріңіз:
Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? Стр.
|
Тақырып бойынша 2 сөйлем (Шындық, жалған) |
|
СТОү
ОмОЖТ ОүБОБ (басбармақ) |
|||||||||||||||
Бағалау
|
7мин | ТжДО: «Синквейн» стр. | ТжДО: Ертіс өзені тақыр. Бес жолды өлең құрастырады | Дәптер, керекті сөздер жазылған плакат. Толқиды, ағады, сарқырайды, |
СТОү
ОмОЖТ ОүБОБ (Өзара бір-бірін бағалау) |
|||||||||||||||
2мин | Сөздік, 4 сөйлем құрастыру | Күнделікке жазады | ОЖЕСО | |||||||||||||||||
Оқушылардың
аты жөні |
Үй тапсырмасы
(Білу) |
Түсіну | Қолдану | Талдау | Жинақтау | Бағалау | Мұғалімнің қорытынды бағасы |
Күні
Сынып 3
Сабақтың тақырыбы: ОтбасындаСілтеме: Оқулық Қазақ тілі 3-сынып. Қазақ тілі әдістемелік құрал А.И. Қайырбекова «Атамұра» 2014 Мақсаты:Қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін тексеру, кемшіліктерін анықтау Сабақтың түрі: қайталау, бекіту сабағы Қолданатын әдістер: ЖИГСО, СТОү, диалогтік оқыту, АКТ, ОүБОБ, ТжДО, ОЖЕСО Керекті құрал – жабдықтар: Интербелсенді тақта, плакат, үлестрмелі материалдар, электронды мультимедиялық кешен, бағалау парағы
Ойлау деңгейі (Блум таксономиясы) | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | Қолданылатын модуль | ||||||||||||||||||||
3мин |
1.Амандасу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын туғызу. Тренинг: «Мен саған сенемін»
Әуен ойнап тұрады. Жұп құрып, бір- бірінің көздеріне қарап отырады. «Мен саған сенемін …» өйткені сен жақсы адамсың. 2. Қағазда жасырынған сөздер арқылы топтарға бөлінеді |
1. Тренинг «Мен саған сенемін»
Әуен ойнап тұрады. Жұп құрып, бір- бірінің көздеріне қарап отырады. «Мен саған сенемін …» өйткені сен жақсы адамсың. 2) 1.Өзендер; 2.Көлдер; 3.Таулар |
Шаттық шеңбері:
Сөздер жасырынған қима қағаздар
|
ОЖЕСО, ОмОЖТ
|
|||||||||||||||||||||
Білу
Түсіну |
5 мин
5мин |
3. «Ыстық орындық» стр. Әр топтан бір оқушыдан шығады
4. Жадыны дамытуға арналған ойын |
3. Тақырып бойынша сұрақ –жауап жүргізеді (3-4 сұрақ) 4. Жұпта/топта шектеулі уақыт ішінде бұл сөздерді еске алу қажет. Барынша көп дұрыс жауаптарға сыйлық тағайындалады – дұрыс сөз + жазу ережесін сақтау! Сөздер: мемлекет, елбасы, сүйемін, тұрады, астана, ауыл, қалалар, табиғат, биік, терең, ірі, бөледі.
|
Карточка
Күн тәртібі тақырыбы бойынша суреттер Электр. оқулық
|
СТОү , ОмОЖТ, ТжДО, ОүБОБ (Бір-бірін бағалау)
СТОү, ОмОЖТ, Өз-өзін бағалау АКТ |
||||||||||||||||||||
Қолдану |
5мин
|
6. 113-б. 1-тап. Отбасы туралы жаз
|
6. Сұрақтарға жауап беріп Астана туралы жазады. Астана қандай қала? Астанада нелер бар? Сен Астанада болдың ба? | Астана суреттер, Оқулық, дәптер |
СТОү
ОЖЕСО ОмОЖТ ОүБОБ (бір бірін бағалау) |
||||||||||||||||||||
Талдау | 7мин |
113-б. 3-тап. Сұраққа жауап жаз, (айт) Кім қайда тұрады?
|
113-б. 3-тап. Сұраққа жауап жазады:
Мысалы: Мақсат Астанада тұрады. |
Кесте |
СТОү
ОүБОБ (өзара бір- бірін бағалау |
||||||||||||||||||||
Сергіту сәті: | 2мин | 114-б. 5-тап. «Сергіту» Бір, екі, үш, Қарлығаштай ұш. Төрт, бес, алты. Қарлығаштай қалқы. Жеті, сегіз, тоғыз, он, Өз орныңа қон | Сергітуді, оқиды, түсінеді, жаттайды, жасайды | АКТ әуен | |||||||||||||||||||||
Жинақтау | 6 мин | 114-б. 4-тап. Сөйлемдерді толықтырып жаз | Алатау, Қаратау, Алтай, Ұлытау -Қазақстанның ………….. . Каспий және Арал -Қазақстанның ………………… . Іле, Ертіс, Есіл, Сырдария, Шу — Қазақстанның ……….. . |
Дәптер
Оқулық, Жауап парағы |
СТОү
ОмОЖТ ОүБОБ (басбармақ) |
||||||||||||||||||||
Бағалау
|
10мин | Өтілген тақырыптар бойынша постер | Әр топ өз атауларына байланысты постер жасайды. Өзендер; 2.Көлдер; 3.Таулар | Топтың спикерлері бағалау критерийлерге сүйеніп бағалайды. |
СТОү
ОмОЖТ ОБжК ОүБОБ «Басбармақ» әдісі |
||||||||||||||||||||
2мин |
Отан туралы 3-4 мақал түсініп, жаттау.
«Менің Отбасым» тақырыбына шағын әңгіме құраст. (ТжДО) |
Күнделікке жазады | ОЖЕСО, ТжДО |