Дүние жүзі тарихы 10-сынып. Күнделік сабақ жоспарлары
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1. Бірінші дүние жүзілік соғыстың қарсаңындағы әлемнің көрінісі
Сабақтың мақсаты:
- Бірінші дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы әлем көрінісі, еуропа мемлекеттерінің саяси құрылысы, ұлы державалардың экспанциясы,еуропалық мемлекеттердің үстемдігінің түп негізі, өркениеттер үндестігі тақырыптарында айта отырып, белсенділігі жоғары білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Бірінші дүниежүзілік соғыс туралы не білеміз?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Жаңа индустриялы кезең
- Еуропа мемлекеттерінің саяси құрылы
- Ұлттық мемлекет идеясы мен экономикалық өмірді ықпалдастыру үдерісі.
- Ұлы державалар және олардың экспанциясы
- Дүние жүзін бөліске салу мәселесі
- Милитаризм және қарудың жаңа түрлері
- Пацифизм
- Ұлтшылдық. Нәсілшілдік
- ХХ ғасырдың басындағы дүние жүзінің саяси картасы
- Еуропадан тысқары дүние жүзі. Қытай.
- Корея.
- Монғолия
- Жапония
- Отар және жартылай отар елдер.Еуропа мемлекеттерінің үстемдігінің түп негізі
- Ұлттық сана-сезім мен азаттық қозғалыстардың өсуі.
- Әлем бірлігі
- Өркениеттер үндестігі
- Ислам өркениеті
Сабақты бекіту:
- Иә-жоқ
- Мұны әркім білуі тиіс
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1. ХІХ ғасырдың соңы мен ХХ ғасырдың басындағы әлем бірлігін қандай оқиғалар анықтады?
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §2. ХХ ғ. басындағы халықар. қатынастар және бірінші джс.
Сабақтың мақсаты:
- Дүниежүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі, Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы, Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы баяндау.
- Ұлттық рухы биік, бәскеге барынша қабілетті тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Еуропа мен Американың жетекші державаларына Азия мен Африка елдерінің отар және жартылай отарларға айналуының қандай себептері болды?
- «Империя», «император», «империализм» терминдерінің арасында мағыналық байланыс бар ма?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі
- Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы
- Орыс-француз одағы
- Ағылшын-орыс қатынастары
- Балқан соғыстары
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы
- Марна шайқасы
- «Верден қырғыны»
- Германияда революцияның басталуы, соғыстың аяқталуы.
Антанта | Үштік одақ |
1. Өндірістің соғыс жағдайына сай қайта құрылмауы. | 1. Килль каналы қызметінің жақсаруы. |
2. Францияның Бельгиямен екі арадағы шекерада бекінісінің болмауы. | 2. Неміс артиллериясының күш қуатының артуы. Крупп зауыттарында зеңбіректердің жаңа түрлерінің шығарылуы. |
3. Құрлықтағы әскердің әлсіздігі. | 3. Германияның «қауырт соғысқа» дайындалуы |
4. Әскери-теңіз флотының дайындығы едәуір жақсы болды. | 4. Неміс армиясының сан жағынан артықшылығы. Австрия-Венгрияның әскери қуатының артуы. |
Сабақты бекіту:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
- Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
- Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
- АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
- Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
- Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §2.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Версаль-Вашингтон жүйесі
Сабақтың мақсаты:
- Париж конференциясы,жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар, Версаль бітімшарты,Ұлттар лигасының , сонымен қоса жаңа мемлекеттердің құрылуы, Түркия тәуелсіздігінің жариялануы туралы айта отырып, белсенділігі жоғары азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
- Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
- Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
- АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
- Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Париж конференциясы
- Жеңіске жеткен елдер арасындағы қарама-қайшылықтар. Вильсонның «14 тармағы».
- Версаль бітімшартыҰлттар лигасы
- Чехословакия, Венгрия, Австрия,Серб, Хорват және Словен корольдігі, Польша, Финляндия, Литва, Латвия және Эстония, Украина, Белоруссия, Әзірбайжан, Армения, Грузия.
- Түркия
- Араб елдері
- Вашингтон конференциясы
- Версаль-Вашингтон жүйесінің баянсыздығы
- Германия жағдайын жеңілдету.
Сабақты бекіту:
- 1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
- Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
- Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
- Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
- Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
- Түрік Республикасы қашан құрылды?
- Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3.
10-сынып. Дүние жүзі тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4.Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі
Сабақтың мақсаты:
- Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуі, революциялар, Веймар Республикасының құрылуы, реформалар, демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуі, жұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері тақырыптары бойынша баяндау.
- Білімді жеке тұлға қалыптастыру
Сабақтың түрі: лекция
Әдісі: баяндау
Көрнекілік:карта
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
- 1919 жылы Париж конференциясы қандай негізгі міндеттер қойды?
- Вильсон «14 тармағының» мәнісі неде?
- Версаль-Вашингтон жүйесі деген не?
- Бейбіт келісімшартқа сәйкес Германия қандай жерлерінен айырылды?
- Австрия, Югославия, Чехословакия республикалары қалай пайда болды?
- Түрік Республикасы қашан құрылды?
- Версаль-Вашингтон жүйесі неліктен тиянақты болмады?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Бұқаралық қозғалыстардың өрши түсуіДамудың екі жолы
- Революциялар
- Веймар Республикасы
- Реформалар
- Демократиялық толқындардың жетістіктері мен бәсеңдеуіЖұмысшы және социалистік қозғалыстың жіктелулері
- Экономикалық өрлеу
- Компартиялар ықпалының төмендеуі және социал-демократияның нығаюы.
Сабақты бекіту:
- Бірінші дүниежүзілік соғыс барысында бұқаралық қозғалыстардың өрлеуін қандай себептер туғызды?
- Соғыстан кейінгі Еуропаның саяси өмірінде, дамудың екі жолы қанда себептермен айқындалды?
- 1917 жылғы Ресейдегі Қазақ төңкерісі Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейінгі Еуропа халықтарының бұқаралық қозғалыстарының өсуіне қалай ықпал етті?
- І джс кейінгі жұмысшы қозғалыстарының жіктелу себептерін түсіндіріп беріңдер
- ІІІ Интернационалды (Коминтерн) кім басқарды және осы ұйымның орталығы қайда болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §4