Биология 10 сынып. ҚМЖ Қысқа мерзімді жоспарлау
Қысқа мерзімді жоспарлау 1
Күні: | Пәні: Биология | Сынып: 10 |
Сабақтың тақырыбы |
Биология ғылымы. Ғылымдар жүйесіндегі биологияның орны және маңызы. Биологияның басқа ғылымдармен байланысы. Жаратылыстану –ғылыми пәндер жүйесіндегі «Жалпы биология» курсының алатын орны, мақсаты мен міндеттері. Көрсетілім: Биолог ғалымдардың суреті.
|
|
Сабақтың мақсаты | Биология ғылымдары туралы біолім беру. Биология ғылымының қаншалықты маңызды екендігіне тоқталу. | |
Оқытудың нәтижелері | Оқушылар жаңа тақырыпты меңгере отырып, топта жұмыс жасай біледі, белсенділігі төмен оқушылардың ынтасы артады. Тапсырмалар орындау нәтижесінде білім, білік дағдылары қалыптасады. | |
Негізгі дерек-көздер | Плакат, маркер, бағалау парақшасы, қима қағаздар, электронды оқулық, суреттері | |
Модульдің кіріктірілуі | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту, Дарынды және талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басқару және көшбасшылық. |
Сабақтың барысы
Сабақ бөлімінің кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар, көрнекіліктер |
Кіріспе |
2 минут
2 минут |
Топқа бөлу
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Джиксо әдісі арқылы 1,2,3,4 санау 5 оқушыдан 4 топқа бөлу.
Шаттық шеңберін құрып, бір-бірлерне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырды. |
||
Жаңа сабақтың таныстырылымы |
4 минут
7 минут
|
Білу. «Жадылық серуен» әдісі бойынша жаңа тақырыпты өткен сабақпен байланыстырып сұрақ қою. Сұрақ жазу
Биология — Жер бетіндегі тірі ағзалардың орасан зор сан алуан формаларын және түрлерін зерттейтін тіршілік туралы ғылым. Биологияныңміндеті — тірі ағзалардың қасиеттерін зерттеу және олардың сан алуандығын, құрылыстарынын өзара байланыстары мен қоршаған орта жағдайларын түсіндіре білу. Бактерия-лардың кұрылысы мен тіршілік әрекеттерінін қасиеттерін микробиология окытып үйретеді;ботаникабарлык, өсімдіктердің құрылысы ж/е физиологиялық қасиеттерін зерттейді; жануарлар дүниесін —зоология,саңырауқұлақтар дүниесінмикологиязерттеп үйретеді.Мәселен,генетикаағзалардың тұқым қуалаушылық және өзгергіштік қасиеттерін окытып үйретеді. Ағза-лар құрылымына енетін химиялық заттардын құрамын, таралуы мен өзгеруінбиохимиязерттейді. Тіршіліктің жалпы касиеттері және мол-қ деңгейде пайда болуын; тірі ағзалардың қоршаған орта-дағы өзара қатынасынэкология окытып үйретеді. Біртүтас ағза мен онын бөлшектері атқаратын ерекшеліктердіфизиологиязерттейді.цитология(жасуша-тану) тірі жүйе ретіндегі жасушаның күрылымын, атқаратын қызметін және қасиеттерін, т. б. зерттейді |
Өтілген материалды сұрақтарға жауап беру арқылы естеріне түсіріп, есте сақтау қабілеттері артады.
Балық қаңқаларына жаңа тақырыпқа сәйкес терминдер жазып, оның себептерін дәлелдейді. |
Сыныптасын критериалды бағалау.
Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.
|
Оқулық
Плакат, маркер, бағалау парақшасы |
Жаңа сабақты қолдану |
10 минут
5 минут |
Қолдану. «Мозайка» әдісі бойынша алған білімдерін практикада ұштастыру.
Талдау. Жаңа тақырыпқа сәйкес жұптық әңгіме жүргізу. |
4-ке бөлінген қима қағаздардағы тапсырмаларды орындап, мозайка құрастырады.
Жұпқа бөлініп, жаңа тақырыпқа сәйкес байланысты мысалдар келтіріп, бір-бірлеріне түсндіреді. |
Сыныптасын критериалды бағалау.
. |
Қима қағаздар, бағалау парақшасы
Қима қағаздар, бағалау парақшасы |
Сергіту сәті | 3 минут |
Видеоролик
көрсету арқылы сергіту сәтін өткізу. |
Жануарлар әлемі туралы видеоролик көріп, сергіп қалады. | АКТ | |
Жаңа сабақты қорытындылау
|
5 минут | Жинақтау. «Аквариум» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылау. | Жаңа тақырыпқа байланысты бір топтан оқушы шығып ой айтады, келесі топ мүшесі жалғастырады. |
Сыныптасын критериалды бағалау.
Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.
|
|
3минут |
Бағалау. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, сыныптасын бағалату.
Басбармақты жоғары, төмен көтеру арқылы формативті бағалау. |
Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бір-бірлерін бағалайды.
Басбармақты жоғары, төмен көтеріп ынталанады. |
Сыныптасын критериалды бағалау.
Басбармақты көтеру, төмен түсру арқылы формативті бағалау.
|
бағалау парақшасы | |
3 минут | Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. | Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді. | Рефлексия парағы, стикер | ||
1 минут | Үйге тапсырма беру. | Күнделікке жазып алады. | Күнделік |